Čvn 072015
 

V sobotu 6.6.2015 jsem byli s kamarádem Michalem navštívit Javornické okruhy. Hned na začátku je třeba zmínit, že Javornické okruhy NEJSOU umělě vybudované stezky, podobně jako Singtrek pod Smrkem, nebo Rychlebské stezky či Trutnov trails. Jsou to navržené cyklotrasy po již existujících lesních cestách, cestičkách a lehce po asfaltu na Šumavě.

Konkrétně tedy všechny trasy začínájí a končí (proto se jmenují okruhy) ve městě Javorník. Není zde žádná infotabule s mapou, není zde žádná základna či infocentrum. Javornické okruhy nejsou ani v terénu značené šipkami či jinými symboly. Pro úspěšné projetí okruhu je zapotřebí GPS navigace.Na webu jsou totiž všechny okruhy ke stažení ve formátech GPX a KML. Pokud nevlastníte GPS, je možné si GPS navigaci půjčit a v půjčovně na Javorníku jsou již prý trasy nahrané. Já mám Garmina eTrexe 30. Občas jsem zápasil s podsvícením displeje, mám nastaveno automatické vypínání podsvícení, takže možná příště si na eTrex nastavím trvale zapnuté podsvícení, ale zase klesne výdrž na baterie. Párkrát jsme taky odbočili na jinou pěšinku, ale nikdy jsme výrazně nebloudili.

Zatím jsem projel jeden okruh a musím řici, že bavil. Při cestách po Šumavě nejde toliko o kilometry dopředu, ale o metry nahoru. Celá trasa měla 46 km a celkový výstup byl 1200 metrů. Takže jsme si užili parádní sjezdy i příšerné výšlapy (pohorská stojka). Trasa byla výborně navržena, jeli jsme kolem hradu Kašperk, viděli jsme nádherná šumavská stavení, navštívili zapadlé šumavské vesničky, putovali zlatokopeckou stezkou Amálina údolí.

Při pohledu zpátky je nutné uznat, že trasa a byla navržena velice geniálně, tam, kde je povrch cesty nevhodný pro výšlap (kořeny), tak tam se jede dolů a velice minimálně se jede po silnicích. Většinu cesty jsou lesní cesty, jeli jsme i po úzkém singlu i po cestě s kameny. Mě osobně se nejvíc líbila pasáž sjezdu z hradu Kašperk do Kašperkých hor a pak velmi mírné stoupání podél Zlatého potoka.

Nutno uznat, že červené trasy nejsou pro nějaké padavky a i když to je sotva pár kilometrů, jde o celodenní výlet. Já sám jsem spálil asi 5 litrů vody a jedno pivo.

Pár statistik ze Sport-Trackeru. Maximálka 60.8 km/h, průměrná rychlost 5.9 km/h. ujeto: 46 km, nastoupáno 1160 m.

Fotografie z výletu:

Domů » Fotogalerie

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..