Úno 142009
 

Když dodáte počítač nebo notebook rodičům nebo rodičům vašeho partnera, očekávají IT support plný zázraků a věštění z křišťálové koule. Znáte to určitě všichni, když vám IT lama zavolá se slovy: tady se mi objevilo něco modrýho a nevím co s tím. Nic proti lamám, vždyť počítače a Internet jsou od toho, aby se používaly, ale nějaký podrobnější popis by se hodil. Vzdálená pomoc, plocha nebo VNC je sice fajnová věc, ale počítač, kde se objevilo něco modrého, je kdesi za NATem. Jak na to?

Chceme tedy vytvořit fiktivní lokální síť tak, aby se sebe počítače viděli, abychom mohli použít nástroje pro vzdálenou správu nebo VNC. První co mě napadlo, bylo Hamachi. Existuje i klient pro Linux, takže bych nemusel startovat virtulání prostředí a v něm Windows. Hamachi je ve dvou verzích. Bezplatné, kde je možné do LAN připojit maximálně 16 počítačů, a placené tzv. Premium, kde toto omezení neplatí. Po nainstalování Hamachi klienta do Windows jsem se šel vyzvracet. Hnusné okno, které se zobrazuje po startu ještě doplňuje spam o tom, jak si mám pořídit placenou verzi mě totálně odradila.

hamachi spam

Neříkám, že Hamachi nemá spousty možností, ale představoval jsem si něco úplně jiného. Program, který se po spuštění Windows spustí taky, hodí se do traye a nebude ničím otravovat. Navíc chci pevné IP adresy, které si mohu nastavit sám.

Hledal jsem jinou náhradu pro VPN, byl jsem i smířený s faktem, že bude jen pro Win32. Našel ale něco, co jsem přesně potřeboval. Prográmek N2N, který je pro Win32 s českým GUI a pro linux pro příkazový řádek, jak má být. Sice nemá možnost startovat po startu Windows, ale zkopírování zástupce do složky „Po spuštění“ dělá přesně, co jsem chtěl.

Nebudu se moc rozkecávat o programu, prostě se mi líbí víc než hamachi, protože:

  • Je to opensource
  • jméno sítě a heslo není nikde na serveru
  • komunikace je šifrována
  • supernode si můžu vytvořit vlastní nebo použít ten na serveru vpnhosting.cz
  • žádné otravné hlášky
  • žádné omezení na 16 uživatelů
  • vlastní IP, avšak není problém použít DHCP, pokud si uděláte supernode i s DHCP.

Co mě hlavně zajímalo, jestli je komunikace šifrována. Na stránkách se píše, že ano, ale chtěl jsem se ujistit. Program je opensource, takže programátoři se mohou podívat přímo do zdroje. Já nejsem programátor, takže praktická ukázka bylo zachycení komunikace.

komunikace zachycená na rozhraní virtuálního síťového adaptéru:

komunikace zachycená na rozhraní virtuálního síťového adaptéru

a komunikace zachycená na fyzickém rozhraní:

komunikace zachycená na fyzickém rozhraní

Program jsem již úspěšně použil, VPN spojení v pohodně projde přes firewally, NATy až ke klientům, kteří mají neveřejnou IP adresu. Hlavně neobtěžuje, lehce se konfiguruje a je free.

  3 komentáre na “vytvoření LAN na velmi vzdálených PC s pomocí N2N: náhrada divného Hamachi”

  1. Takže používá protokol L2TP over IPsec?

    Nebo je to něco úplně vlastního?

  2. díky za tip sweete, něco takového potřebuji, jdu studovat, jak to vlastně funguje, resp. co všechno k tomu potřebuju.

    v.

  3. […] je to nějaká doba, co jsem psal o VPN n2n. Jeden článek je už staršího data. Druhý článek je novější. Od toho data už vyšla další stabilní […]

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..