Bře 262009
 

Už to není co bývalo. V poslední době se množí kešky, jak houby po dešti, bohužel ale jen prašivky. Asi si najdu jinou zábavu, abych mohl lítat venku a ne sedět u kompu. Trápí vás taky to co mě?

Geocaching byl dost velká zábava. Moc lidí o tom nevědělo, takže to mělo svůj půvab. Bohužel s montováním GPS čipů do mobilů se tento sport dostal i do rukou looserů. Předtím do geocachingu šel jenom ten, kdo byl dostatečně seznámen a byl stopro rozhodnut pro koupi drahého GPS přístroje. Já si koupil svůj první přístroj koncem roku 2006 a keš byla od mých home coordnates 10 kilometrů daleko. Dneska stačí vylézt z paneláku, zapnout mobil, který umí spousty věcí, jenom ne telefonovat a máte první filmovku v ruce. Ale nic vám to nedá.

S Pokem jsme v Uherském Hradišti potkali dva středoškoláky, kteří po odlovu svojí první keše (navíc ne zrovna dobře umístěné), hned prohlašovali, že musí taky nějakou keš založit. Osobně si myslím, že keše by člověk měl zakládat asi tak v poměru na 100 nalezených jedna založená. Snažili jsme se jim to rozmluvit, snad to dopadlo dobře a pochopili to.

Plzeň: město mystery keší. Tak tohle už je děs. Ze začátku řešení mysterek bylo zábavné a poučné. Dneska už se owneři spíše předhání, kdo vymyslí zapeklitější keš. V okruhu 20 km nebyla založená tradiční regularka asi tak rok.

Geocaching už vám neukazuje žádná zajímavá místa. Například keš Fillifjonkan in Czech Republic. Tu založil nějaký cestovatel jen kvůli tomu, že byl v české republice. Mám chuť tam dojet a keš zlikvidovat.

Městské mikrokeše. Prý velký problém v Brně, kde jsou mikrokeše přicvaknutý magnetem na každém rohu. Nicneříkající umístění je jedna věc. Druhá věc je pak místo uložení. Když jdete navšívit nějakou rotundu, musí být mikrovka přilepená na rotundě. Velký omyl ownerů. Navíc některé keše jsou umístěné tak, že místní musí mít hotové divadlo. Například keška Jan Amos Komenský. Pokud owner neinformoval místní občany, co mají pod okny, muselo jim chvilku trvat, než na to přišli. Nedivil bych se, kdyby občas nevolali policii.

Hint: Hint ve formě hádanky je k ničemu. Hádanku pochopíte, až ze zoufalství prošťouráte cokoliv. Hint má pomoci s hledáním a má zabránit násilnému ničení okolí. Hint: „upa tystr omu“ (coz je „u paty stromu) někde v lese je na vraždu. S tím se v poslední době setkávám až moc často. Nebo hint „magnet“ v městské zástavbě se dá očekávat a pomůže asi jako plešatému hřeben.

Ale abych jen nehanil. Objevují se i keše, velmi dobře propracované a se skvělým nápadem. Pokud vás nevezmou na nějaké gezajímavé místo, tak pro vás připraví příběh. Pak třeba můžete chytat lumpy a darebáky, jako v Plzeňské sérii Kriminálka Plzeň. Skvělá série. Nebo keše se zajímavým maskováním, kdy dojdete na místo a vše je jak má být, jenom nějaká větev je falešná, či proč je na smrku lišejník.

Pokud se vám keš nelíbí, nebojte se do logu napsat váš názor. Třeba se owner pokusí situaci napravit.

  10 komentáre na “Tak nám zabili geocaching, paní Müllerová!”

 1. že keše hledá milion lidí mi nevadí. nechci upírat někomu zábavu. vadím i ale stejně jako tobě, že člověk který nalezne pět keší jich sedm založí. obvykle stojí tyto keše za hovno, jsou mizerně zrpacované a velmi často na naprosto nevhodných místech. není to i vina reviewerů, kteří pustí kde co ? přestávají to stíhat. pravidlo "dokud sto nenajdeš, nesmíš akládat" bych uvítal.

  komplikované mystery cache mě nevadí. možná je to tím, že mě pořád baví je luštit. a pokud nějakou nevyluštím ? no tak na ní kašlu. v praze je keš, k jejíž vyluštění potřebuješ sériové číslo nějakého vozidla, které se pohybuje owner ví kde. ale jsou i výborné mysterky, jako http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=b4abdf2c-2834-475f-8b76-9817dd184eed .

  geocaching stále ukazuje zajímavá místa, jen se množí ta nezajímavá. i když jsem vlastně pořád začátečník, už
  dávno si keše vybírám, často podle autora, nechodím na všechno co se mi objeví před barákem. a někteří autoři jsou zároukou kvality.

  blbé hinty mě štvou taky, to raději žádný hint. ale hádankové hinty mě nevadí, pokud jsou jednoduché (má to přecijen být nápověda). například po přečtení hintu jedné keše, který zněl "THS", jsem taky nadával. ale jak jsem došel na místo, okamžitě mi to seplo. i u palpostu http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=c8758a6d-8033-4dc2-8fc3-609a2df1f0bc je nic moc neříkající hint, ale když dorazíš na místo…

  možná by věci pomohlo, kdyby šlo na geocachingu jednotlivé keše hodnotit. kdyby k obtížnosti a terénu přibyli ještě hvězdičky oblíbenosti. lépe by se vybíralo.

 2. Je to tak. Brnenske kesky jsou naprosty otres, pulka jich je na okapech v zalidnenych mistech, pulka u hnusnych skladek. Alespon z tech, ktere jsme lovili po Foreveru s Ladou v Brne to tak bylo.

  Kesku zaklada kde kdo, uzivatel Meeda86 je tim znamy na NovoBystricku v jiznich Cechach. Mel 10 nalezenych a zhruba stejne i zalozenych – na strasnych mistech, s blbymi hinty, dost mi znechutil celou geooblast na vychod od Bystrice.

  Sam mam nalezenych kesek 237, zakladat pujdu tento vikend druhou. Kdyby to tak delal kazdy, bylo by geolepe.

  Navrhuju si udelat vlastni obdobu, vlastni server a nebrat tam nezname/neproverene lidi. 🙂

 3. Jezis, to je ale divna zabava …

 4. No taky jsem se zděsil, když jsem zjistil, že mám 32 nalezenýých keší a 4 skryté. Ale všechny jsem adoptoval od člověka co si říká Bedla-Jedla. Přestěhoval se z Valašska na Hanou, tak se o ně nemohl starat a já kolem nich jezdím každý den do práce.

 5. …souhlasim, nejsem buhvi jaky kacer ale oto vic se snazim dodrzovat pravidla geocachingu.

  …nekdy se dostanu do mist kam bych se fakt nedostal, nota bene kdyz tam je ho… 🙁

  …stal se z toho narodni sport a cim dal casteji medializovany. 🙁

  …prevezl jsem jeden travelbug z DE do cesch, v popisu bylo co nejdal navychod, jake bylo zklamani autora a i me kdyz se cache ztratila. 🙁

  …mrzi me soucasny stav taktez.

 6. pokud chces videt naprosto vypilovane caches, zajed si v hezky slunny den na serii Ocima kanete.labutetelevizni kachny…blablabla multinu do Ceskeho raje. Urcite potesi (a autor caches NEMA gps a vzdy jel jen podle leteckych map z mapy.cz:).

  a odlov si jeste Pisecak a Arturuv hrad, a Viadukt :>.

 7. Jako reakci na toto téma nemohu než souhlasit s tím, že geocaching se dostal právě do těch míst,kde ho nikdo míti nechtěl, masovost této naší společné zábavě škodí. Nemohu se chlubit stovkou nalezených kešek, ale každá byla pro mne zábava a to je myslím to podstatné, bylo v hledání i kousek dobrodružství, ale v posledním půl roce, nejen, že se setkávám s kačery, kteří kaše loví jak "Buffalo Bill Bizony" nesnaží se dodržovat základní pravidla, jako je nenápadnost a podobně…

  Možná by opravdu chtělo požádat o změnu pravidel a tyto velmi zpřísnit..

 8. Změna pravidel už nastala a nastat zákonitě musela. Viz můj další článek:

  http://ci5.speccy.cz/gc/zmena-pravidel-mysterek-od-442009.php

 9. Mluvíš mi z duše. Masovost by nevadila, pokud by všichni ctili zásady a pravidla. Kdyby se nesoutěžilo, kdo má více odlovů, kdy někteří sbírají kešky doslova z auta jako někde u Mc Drive…
  Mám skoro stovku odlovů (různé), ale ani jsem nepomyslel, že bych založil keš. Vždyť udělat to pořádně, na to člověk potřebuje zkušenosti a zodpovědnost…
  Ano, také mi přijde, že složitost mysterek se brutálně stupňuje. Nejhorší je, že někteří owneři ani nepřipojují GeoCheck. Takže pak jsi nucen u nich škemrat o nápovědu nebo to zabalit. Zde jde evidentně snaha, aby kačer nakonec kešku našel (ale ne zadarmo) stranou a vyhrává hlazení ownerského ega…

 10. tak to nedelej !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..