Led 282009
 

Měl jsem možnost vyzkoušet telefon se Symbianem a porovnat jeho možnosti se zařízením, které používám na geocaching a na kterém běží, sice starší, Windows Mobile 5.

nokiae66

Do práce nám dorazilo 18 mobilních telefonů Nokia E66. Jsou určeny pro mobilní techniky, pracovníky převážně v terénu. Mají (a já taky) na telefonu aktivovaný datový tarif za 1 Kč a telefon umožňuje komunikaci z Exchange schránkou. To umožňuje doručovat a číst služební emaily i v telefonu. Bezva věc, když jste workoholik.

Telefon mě hned napoprvé zaujal. I když jsem nastavoval Mail for Exchange asi celé odpoledne, práce s telefonem byla docela svižná a intuitivní. Nastavení mi trvalo dlouho proto, že jednou se píše doména „cpas“ jednou zase „cpas.cz“, někdy používáme přihlašovací jméno s doménou, někdy ne. Mám v tom hokej. Telefony předáváme až za týden, tak jsem si jednoho macíka půjčil domů na hraní. Zítra ho už vrátím a bude mi chybět.

nokia lastfm

Telefon má slušno výbavičku. GPSka, datové připojení je skvělý start pro geocaching. Wifi, Bluetooth, Java a Symbian samotný je fajn začátek pro další aplikace a bezva zábavu. Telefon má v základu všechno, co by člověk mohl potřebovat. Adobe PDF je připraveno na prohlížení PDF dokunmentů, nechybí kancelář v podobě QuickOffice, Zip, a dokonce možnost připojit na síťovou tiskárnu. Integrovaný prohlížeč internetu je použitelný narozdíl od Internet Exploreru Mobile. Telefon též umožňuje přepínání mezi profily doma a v práci, kdy na obrazovce podle režimu máte jinou nabídku. V režimu „doma“ je nastaven na příjem soukromého emailu, v nabídce jsou aplikace na internet nebo hry. V režimu „v práci“ jsou na obrazovce připraveny aplikace pro práci. Přítup do intranetu (zde bohužel jen protokol IPSec, my používáme PPTP), přístup ke služebnímu emailu, či kalendář.

Mě ovšem nejvíc zajímalo, jak využít integrovanou GPSku a internet. Věděl jsem, že na takovýto typ telefonů je určena aplikace Handy Geocaching. Stažení a instalace aplikace probíhala jako po másle. Prohlížečem v mobilu jsem se připojil na stránky aplikace a dvěma kliky aplikaci našel a nainstaloval přímo. Ve WM se to sice dá taky, ale pro klikače je určen složitější postup, kdy aplikaci stáhne klikač jako exe soubor, zařízení připojí na USB kabel na Active Sync a instalačku spustí. Pak instalaci dokončí na zařízení. Instalační soubory pro Symbian mají koncovku .sis, instalační soubory pro WM pak .cab (instalovatelné na zařízení) nebo .exe na Active Sync. Už samotné připojení na Active Sync je kapitola sama o sobě.

Nokia E66 má v sobě takový malý čip, který pozná, jak je zařízení nakloněno. Nevím, jak se nazývá, ale je to fajn. Naklopíte displej na šířku a automaticky otočí obrazovku o 90 stupňů. Jistě někteří namítnou, že to není žádná novinka, ale takový HTC Diamon to nemá. Bezva věc, ale stává se mi, že jsem telefon při pokládání na stůl naklopil a displej se přetočil a to jsem vůbec nechtěl.

Na telefon jsem si ještě doinstaloval na hraní tyto aplikace:

Víc už jsem nestihl vyzkoušet. Snad někdy jindy.

instalace

K telefonu by měla jít bez problémů připojit bezdrátová klávesnice. Já však marně hledal nějakou sw klávesnici, aby se při použití Putty dalo udělat klávesová zkratka CTRL+C nebo F10, protože telefon má jinak jen telefonní klávesnici s 3×4 čudlíky.

Ale abych jen nechválil. Symbian má oproti WM trochu problémy s multitaskem. Neříkám, že Widle jsou na tom nějak extra dobře, ale Symbian o poznání hůř. Například při přehrávání last.fm z fring při otočení displeje se zasekne na vteřinku přehrávání. Když jsem se přepínal z Handy Geocaching na googlemaps, tak bylo vidět, že google maps neběželi a nestahovali mapky, protože pozice poskočila a načetla z netu snímky.

Co bych ještě vytknul Nokii, je malá výdrž baterie. Telefon má super vybavení, tak proč toho nevyužít. Telefon je placatý, ale kdyby byl o půl centimetru větší s větší baterií, telefon by vydržel mnohem déle, než s baterií velikostí sušenky ke kafi. Prostě ráno jsem ho sundal z nabíječky a v pět odpoledne už lehnul. Pravda, dal jsem mu zabrat, ale když proč ne, když má takové technologie.

Na zavěr ještě taková malá perla. Hledal jsem aplikaci na přepínání mezi běžícími aplikacemi a našel jsem informaci, že když se déle podrží tlačítko „Home“, tak je možné se přepínat. Takže žádná instalace Magic Buttonu jako u Windows Mobile.

Kdybych si měl vybrat mezi telefonem HTC Diamon, který už jsem taky v ruce měl a Nokia E66, rozhodně bych si vybral Nokii. Symbian je sympatický.

  4 komentáre na “Symbian nebo Windows Mobile?”

 1. Ještě jeden screenshot. Jde o spuštěný midnight commander v putty. Putty pro symbian má i možnost poslat speciální klávesové znaky, které na klávesnici nejsou.

  http://twitpic.com/18kxn

 2. Ten, jehož jméno se nevyslovuje, na svém egoblogu ale HTC příšerně chválí :o)

  Telefon bez antiviru dnes už mají jen neandrtálci, jako jsem já.

 3. Mimochodem, tomu malinkému čipu co má na starosti otáčení displeje se říká akcelerometr, a má ho u HTC Diamon a umí to taky;) Je tam přímo instalovaná hra, kde nakláněním dostáváš kuličku do důlku..jinak i takový skalní příznivce symbianu jako se SonyEricsson přechází na Widle (viz. mazaná Xpedia). Já sice widle nemusím ale z hlediska podpory, počtu aplikací, atd. jasně vedou..co jiného se dá čekat když máte za zády Mrkvosoft, že? A co se týká Nokie? Předražený krám se zastaralou technologií a nezvládnutým sw (Nokiáři prominou:-D) Mají problémy nejen s výdrží baterie (na čem si to udělala Nokie jméno? 5110? kvůli tomu že vydržela 14 dní bez nabíjení?:-P) ale i s pájením BGA obvodů, atd. Takže moje volba? HTC..je malé placaté, perfektní rozlišení a rozměr LCD a umí všechno co E66 + sposty věcí navíc. Nebo si počkat na Xpediu? Taky škoda že se u nás neprodávají Motoroly, v US mají hoodně dobré modely. A kdo nemá rád widle, může si hrát s iphone (je to sice klišé ale kdo to
  držel v ruce už ho nechtěl vrátit:-D nikdy bych tomu nevěřil..;))

 4. Proslýchá se ovšem, že Xperia má vnitřnosti HTC, takže pořád to samé jádro. Obávám se ovšem, že na tento typ "chytrých" telefonů se brzo stane terčem virů. Docela bych měl chuť si zřídit placenou linku typu 906… najmout programátora a vyrobit virus, který se bude šířit mezi telefony s Windows Mobile. Určitě to půjde snadno, přístup na internet mají (třeba přes mms nebo wap profil), když zjistí, že běží spořič, tak začnou potají z kapsy telefonovat. Ze začátku třeba jen chvilku, aby uživateli nebyl podezřelý velký účet, jenom ukrajovat pomalu, ale od hodně velké skupiny napadených lidí.

  Mezi námi, taková E66 má všechno co tvůj HTC Diamond. Navíc lepší barvy, celých 16 milionů, obrázky na něm vypadají bezva a porno v Real Playeru se dá pouštět taky a vypadá daleko líp. Otočíš mobilem a máš to full screen.

  Mimichodem HTC se po delší práci na telefonu s aktivním GPRS pěkně zahřeje. Přeměňuje drahocenou elektrickou energii v teplo? Proč? Abychom ušetřili
  za topení?

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..