Pro 202014
 

Při nakupování v čínských e-shopech jsem narazil na zajímavou věc, pro kterou jsem hned znal praktické využití. Jedná se o malý GPS tracker TK102b s baterií a slotem na SIM kartu. Hlavní využití bych viděl v autě, pro sledování jeho polohy. Nejednou jsem svoje auto hledal, protože je zaparkované pokaždé jinde a navíc, když s ním jezdíme 2 tak už to může být problém. Další využití například pro sledování dětí, na cestě z/do školy a tak.

TK102B se v čínských shopech dodává za různou cenu s různými doplňky. Narazil jsem na cenu 40$, ale i 19$. To co vidíte na ilustračním obrázku je vlastní tracker. I příslušenství se dodává různé. Například druhá baterie, extra nabíječka na vlastní typ baterie, magnetický držák, voděodolný pytlík (sáček) nebo vlastní nabíječka do auta s fousama na vlastní připojení někam do auta.

Já našel za 19$ sestavu, která mi prozatím stačí, tedy vlastní tracker, USB kabel pro nabíjení a přenos souborů (pro programování firmware se používá jiný) a nabíječku do 220V s USB zásuvkou. Pro nabíjení v autě si nabíječku buď koupím, nebo použiji klasickou cigareto-zapalovací zásuvku a USB kabel.

TK102B dorazil ze Singapuru, tedy téhle adresy jsem si všiml na obálce, do které jsem se musel prořezat ostrým nožem na maso, za 3 týdny. Balíček obsahoval vše, co bylo na obrázku v shopu. Ještě ten den jsem do Trackeru vložil služební SIM a vyrazil s kočárkem a s Majdou na testování. Bez počátečního nastavování začal fungovat. Z pročítání informací o něm jsem věděl, že stačí na telefonní číslo zavolat a tracker vrátí SMSku s polohou. Ovšem byl jsem zprvu moc rychlý, tracker ještě neměl GPS fix, SMS přišla, ale souřadnice nebyly. Asi po 20 minutách jsem pak zavolal ještě jednou a konečně dorazila SMSka. Ve zprávě byly souřadnice a odkaz na google mapy. Jenomže v soukromém telefonu nemám internet, musel jsem si přes Wifi nasdílet internet z tabletu. A skutečně, odkaz je funkční a umístění opravdu ukazovalo na místo, kde jsem byl.

Večer jsem započal testování s trackerem a hlavně jeho připojení k internetu. Na trackeru je totiž samolepka s údaji pro přihlášení na web http://www.19gps.net. Původně jsem si chtěl udělat nějaké vlastní řešení, ale tohle je poměrně dobré. Snad to není jen na rok, alespoň nikde jsem to nečetl.

Takže k vlastnímu trackeru. Tracker se ovládá pouze zasílanými SMSkami. Po každé zaslané SMS tracker pošle opět SMSku jako odpověď, zda se povedlo. První SMSka by měla být begin123456. Ta totiž nastaví tracker do nějakého defaultu. číslo 123456 je heslo. Heslo lze změnit SMSkou password12345 noveheslo.  Ovšem na krabičce není nikde tlačítko pro hard reset a po změně hesla a jeho zapomenutí hrozí to, že tracker budete moci hodit do koše. Navíc jsem někde na nějaké webu dočetl, že nové heslo by mělo být opět 6-ti místné číslo, ale to návod neříká. Tracker je možné autorizovat na 5 telefonních čísel příkazem admin123456 +420723133144, ale jsou zde další ale. Zkušenosti jiných ukazují, že tracker nebere znak plus, takže prý jediný způsob autorizace je 10x prozvonit tracker z jednoho čísla.

Screenshot_2014-12-20-19-24-56

Ukázka „programování“ trackeru.

 

Nyní se vrhneme na to zajímavější a to trasování GPSky přes internet. I když návod hovoří (anglicky), že TK102B se připojí na internet skoro v každé zemi automaticky, zřejmě u nás ještě doba nedozrála. Pro přístup do internetu je třeba zadat název přístupového bodu a jméno a heslo. Pro sítě O2 je to příklaz apn123456 internet o2 o2, pro SIMkarty mobil.cz což je převlečený T-Mobile je to apn123456 internet.t-mobile.cz gprs. První příkaz je jasný, jedná se o příkaz APN s heslem (všimněte si, že mezi příkazem a heslem není mezera!), pak je mezera, pak název přístupového bodu, další mezera, username pro APN, poslední mezera a heslo pro APN. Právě zde by bylo vhodné tracker přepnout do trackování pomocí internetu povelem: gprs12345.Pak je třeba chvíli počkat a zkontrolovat stav trackeru check123456. Tracker odpoví například textem: GSM: 100% GPS: OK GPRS: ON BATTERY 100%. Následně je vhodné přepnout

Screenshot_2014-12-20-19-28-56

Trackování pomocí SMS.

Nyní se podíváme na nějaké další příkazy, přepneme trackování zpět do režimu sms: sms123456. Zkusíme: t10m010n123456: To znamená: trackuj po 10 minutách 10krát. Tedy každých 10 minut dostaneme smsku s polohou. Celkem bude 10 sms. Vyzkoušel jsem, že prozvonění trackeru pošle poslední sms a ukončí zasílání. Je možné nastavit například: t020s***n123456, toto způsobí, že tracker bude odesílat svoji polohu každých 20 sekund a stále dokola. Toto mám nastavené při přepnutí na GPRS trackování. Dále mám vyzkoušeno, že při přepnutí na gprs, na prozvonění tracker nereaguje, resp. zavěsí hovor, ale neodešle SMSku. Pokud tedy chceme poslat smsku s polohou, musíme mu poslat příkaz sms123456 pak prozvonit, počkat na odpověď a znovu přepnout na gprs123456.

Screenshot_2014-12-20-20-09-37

mobilní aplikace pro sledování trackeru

Pokud máme v mobilu nebo tabletu internet, je možné si nainstalovat aplikaci Nebula GPS, která je ke stažení na stránkách právě toho trackování, není v Google Play. Aplikace je zřejmě napsaná pro jiné typy trackerů na sledování vozidel, protože je tam možnost sledovat stav nádrže, motoru a jinak ještě ovládat tracker. Tento model nereaguje nijak na povely, pouze na SMS.

Tento článek si neklade za cíl zveřejnit kompletní návod, ale uvedu zde ještě několik zajímavých funkcí, většinu z nich jsem nikdy nezkoušel a nevím, jestli někdy použiji:

 • shock123456:  otřesový senzor, zašle smsku se souřadnicemi v momentě, kdy zaznamená otřes. Vypnutí lze pomocí noshock123456
 • save030s***n123456: ukládá na storage polohu každých 30 sekund. Toto jsem zatím nezkoušel
 • stockade123456 latitude,longtitude;latitude,longtitude: jedná se o funkci geo-fence, při opuštění prostoru danými souřadnice v povelu odesílá na autorizovaná čísla smsky s polohou každé 3 minuty. Zasilání je možné dle návodu zrušit nostockade123456.
 • move123456: Tuto sms je třeba zaslat, když tracker stojí, pak posílá každé 3 minuty smsky na autorizovaná čísla, když se tracker pohybuje. Konec zasílání: nomove123456.
 • speed123456 080. Překročení rychlosti nad 80 km/h. Opět zasílá sms na autorizovná čísla každé 3 minuty, ukončení sms bombingu: nospeed123456.
 • upozornění na nízký stav baterie: Když je baterie pod 3.7V opět každé 3 minuty zasílá SMS info na autorzovaná čísla.  Pak stačí poslat low battery a poslílání se ukončí.

 

Používání webu www.19gps.net není dogma. Pokud si zprovozníte vlastní web nebo si zaplatíte nebo seženete jiný (například gps-trace.com), můžete změnit server pro komunikaci smskou adminip123456 ipadresa port, čínský web 19gps je docela použitelný, data pro trasování ukládá a můžeme si i později přehrát trasu:

playback

Kliknutím na obrázek se ukáže animace.

Závěrem bych snad jedině dodal: nečekejte od trackeru zázraky, taky nečekám. Na sledování auta bych asi pořídil něco jinšího, toto je takové univerzální řešení pro domácí hraní. Například baterie moc nevydrží, při trackování pomocí GPRS se vybije do 10 hodin.

 

  13 komentáre na “GPS Tracker TK-102b”

 1. Dobrý den, rád bych se zeptal zda je nutné mít SIM kartu s připojením na internet? Zakoupil jsem stejný tracker GPS TK-102b, ale kontrolka mi bliká pouze červeně i když jsem venku na otevřeném prostranství. Přitom by prý měla svítit zeleně nebo modře ( asi závisí na výrobci) Také si myslím, že baterie vydrží dost krátce, jen asi pár hodin a pak s vypne a je nedostupný na zavolání. Proto mě zajímá zda není problém v SIM kartě, která nemá připojení na internet.
  Děkuji Pekarík

  • Nemusi. Prikazem SMS12345# jej prepnete do volaciho modu, pak staci zavolat na nej a za chvili posle souradnice.

 2. Dobrý deň, veľmi dobrý článok, rád by som sa opýtal aký príkaz zadať, keď chcem použiť na tracking http://www.19gps.net -adminip123456 aká ipadresa a port? Ja mám v návode http://www.18gps.net ??? a ako sa logovat na stránku – user, password…ďakujem

 3. Dá se ta SMS z trackeru zkrátit? Zasílá mi to asi příliš dlouhé SMS s GPS pozicí a zároveň s odkazem na google mapy, takže operátor mi vždy naúčtuje 2 SMS místo jedné.

  • Ahoj. Vim co myslis, ale o uprave SMS nevim a navod nic takoveho ani nezminuje.

   • Podle mě za to může ten nestandardní znak & , který je v odkazu na google mapu a zkrátí to délku jedné SMS jen na 70 znaků, takže se musí SMS z trackeru rozdělit na dvě SMS, protože má 112 znaků, pokud to dobře počítám včetně mezer a odřádkování. Přitom by mi třeba stačilo poslat jen ten odkaz na Google mapu a vešlo by se to do 70 znaků, čili 1 SMS. No škoda no.

    lat:50.20915 long:15.31725
    speed:000.4
    T:03/23/17 15:32
    http://maps.google.com/maps?f=q&q=50.20915,15.31725&z=16

 4. Dobry den ako zistim IP adresu a port

  • Dobrý den,
   IP adresu a port Vám musí sdělit provozovatel serveru, kde budete mít zaplacenou sledovací službu.

 5. Zdravím, dostal jsem tuto GPS ale zdá se že nejde fixnout signál GPS. Zelená dioda by měla dvakrát blikat a u mě blikne pouze jednou.

  • Tak nakonec to vypadá že signál chytne. Problém je že neodpovídá na žádnou SMS. Pouze při povelu reset12345 přijde odpověď reset fail. Když zavolám na GPS tak jednou to zazvoní pak se hovor položí.

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..