Čvn 052012
 

Pokud hledáte offline navigaci zdarma pro Váš mobilní telefon s Androidem, zkuste MapFactor Navigator.

Nejsem od přírody psavec, nečekejte několikadílnou recenzi, která probere i ta nejtajnější zákoutí aplikace. Jen jsem jí měl pár dní spuštěnou a chci se podělit o svoje názory a postřehy.

MapFaktor Navigator je free aplikace pro navigaci, která používá jako zdroj map mapy OpenStreetMaps. Někdo může těmito mapami pohrnout, ale dle mého názoru se jedná o celkem kvalitní mapové podklady. Mapy nejsou tahány online, jako v případě Google Navigace nebo Waze, ale jsou již uložené na SD kartě. Což může být výhodné, pokud:

1 – nemáte internet

2 – máte internet, ale omezený FUPem (šikana uživatelů)

3 – jste v zahraničí, kde si datový roaming může dovolit jen milionář

4 – Nebo prostě nechcete hoblovat internet a chcete šetřit baterii

Aplikace je dostupná v Google Marketu (nově Google Play) a po stažení a instalaci se v systému objeví 2 ikonky:

 – Navigator

 – Navigator Download

Doporučuji neprve připojit na wifi a spustit Navigator Download a postahovat potřebné zvuky a mapy. Mapy jsou rozděleny podle kontinentů a například mapa ČR má 64 MB. Postahoval jsem několik map států, kde bych se mohl eventuelně vyskytovat, a na kartě i se zvuky jsem zabral skoro 800 MB.

Po vlastním spuštění aplikace nebudete moc bloudit. Vlastní aplikace umožňuje vyhledat adresu, ve větších městech i podle čísla popisného, najít na mapě ručně, uložit mezi oblíbené. Klasické funkce, které navigace nabízí. Oproti TomTom neumožňuje uložit domovskou adresu pro jednoduchý povel: Navigovat → Domů. Hodila by se taky funkce „Ulož pozici automobilu“, kdy vystoupíte z auta v neznámém městě a trefit zpět může být problém. Zajímavé funkce může být „zakázané ulice“, kdy víte, že ulice je zavřená a není možné projet.

Co mě přišlo hodně zajímavé je, že si mohu uložit několik profilů. Dám příklad z praxe. Mám vlastní auto bez dálniční známky, služební s dálniční známkou, kolo a pěškobus. Pokud znáte iGO 8, tak tam se vypínaly dálnice poměrně sofistikovaným způsobem, který z hlavy neznám. Sednu do služebního auta, můžu použít dálnice. Sednu do vlastního, naviguji se po okreskách, sednu na kolo, můžu valit i po polních, zaprášených cestách.

profily vozidel

Občas mi přijde, že routování cest není úplně ideální. Sice mám nastaveno: nejrychlejší, ale to, co občas vidím, kudy mám jet mi tak nepřijde. Tady si myslím, že je ještě co zlepšovat. Ale rozhodně lepší se do cíle dostat alepsoň nějak, než se lámanou evropštinou ptát na cestu hluchého itala sedícího před kavárnou, který si právě užívá své 2 hodiny polední pauzy.

navigace 3D

Takhle nějak vypadá navigace ve 3D zobrazení. Někomu vyhovuje, já rád vidím pohled „shora“, tedy 2D směr jízdy nahoře:

navigace 2D

V mapě je vidět jak daleko nás čeká změna v navigování, tedy vzdálenost do další odbočky a podobně. Dál vidíme přepínač zobrazení (námi nastavené, 2D sever nahoře, 2D celá trasa) a pod mapou jsou 3 pole. Ty si můžete nastavit, jak se vám libo, já mám rád ty, které vidíte na obrázcích, tedy: vzdálenost do cíle, čas do cíle a čas v cíli. Vybrat si můžete z velké nabídky: Nadmořská výška, Rychlost, Počet satelitů, Azimut, Souřadnice, Čas, GPS datum, GPS čas, Vzdušnou čarou, Čas v cíli, Čas do manévru, Vzdálenost do cíle, Čas do průjezdu bodu, Vzdálenost do průjezdu bodu. Je toho dost.

zobrazení2 zobrazení1

Co ještě by měli v MapFactor vyřešit je počítání času do cíle. Mám dojem, že to počítá jako ideální čas, kdy na konci obce auto změní rychlost z 50 km/h na 90 km/h za 0 vteřin. Například cesta z Plzně do Domažlic je 58 km a trvá hodinu. Navigator hlásí 45 minut, což neudělám ani v noci.

Na co je třeba si ještě zvyknout je to, že aplikaci po ukončení musíte vypínat z nabídky povelem „Konec“. Pokud ťuknete na domeček a dostanete se do menu Androida, GPSka je stále spuštěná a aplikace běží. Nezkoušel jsem jestli i mluví, ale zcela určitě je GPS stále spuštěná a vybíjí baterii.

To by pro začátek stačilo, moje hodnocení je za 2 jako ve škole. Je třeba ještě pár drobností zlepšit, ale spousty bodů dostává za offline řešení. Sice na služebním mobilu mám neomezená data, ale i tak už se mi stalo, že jsem byl bez internetu a navigace selhávala.

  Jeden komentář na “MapFactor Navigator”

  1. Test komentáře: Hezké. Zkusím. Uvidím. Vyzkouším 🙂

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..