Čvc 292011
 

Je to už nějaký ten pátek co jsem četl o hře podobné Geocachingu s názvem: Geohashing.

Princip geohashingu vymyslel někdy v roce 2008 Randall Patrick Munroe. Myšlenka vznikla z komiksu číslo 201 a jako generátor náhodného čísla používá hodnotu Dow Jonesova indexu (cosi z americké burzy). Poté se toto číslo spojí s datem, prožene algoritmem MD5 (proto ten hashing), převede na 2 dekadická čísla. Tyto se pak vloží za celé stupně vašich domovských souřadnic. Asi takto:

geohash

Abyste ovšem to všechno nemuseli počítat, existuje spousty již hotových kalkulátorů a různých nástrojů. Já použil Map Lookup.

A co jsem na své první geohashi viděl? Podle mapy to vypadalo jako úplně obyčejné místo na louce. Ano, bylo to úplně obyčejné místo. Nicméně asi bych se tam nikdy nedostal, do těchto končin jen tak nepojedu. Nicméně jsem cestou viděl zaniklou obec (vesnici, osadu,…) Habří. Dokonce stále na mapách je označena, ale ty 2 domy a jedna stáj, už opravdu obyvatelné nejsou. Fotky jsem pořídil:

Zkusíte taky někdy geohashing?

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..