Dub 082011
 

V posledním měsíci probíhala černá můra všech husákových dětí: zápis do mateřských škol.

Opravdu černá můra se vším všudy. Od kamarádů a kamarádek slyšíte, jak se jejich dítě nedostalo do školky, jak dítě vozí do školky 20 kilometrů za Plzeň a nemůžete spát. Nezaměstnanost je velká, matce zaměstnavatel drží místo 3 roky, pak pracák nebo hůř placené místo, hypotéka na krku, za poslední 3 roky se úspory výrazně ztenčili. Řešíte existenční problémy a celou noc koukáte do stropu, co vlastně bude.

Zajímavý paradox nastal v naší demokratické republice. Když my, husákovi děti, jsme měli začít chodit do školek, školky nebyly. Od mojí mami jsem se dozvěděl, že naši otcové chodili na akce Z, kde o sobotách a nedělích stavěli školky. Poté děti ubývaly a ubývaly i školky. Tak se prostě rušili. Chytrým hlavám nedošlo, že jich později bude nedostatek. A to právě nastalo. My, husákovi děti, máme děti a ty nemají kam jít do školky. Nikdo nové nepostaví, nejsou peníze. Matka musí jít po 3 letech do práce, jinak rodina už nemá peníze, ale co s dítětem, které do školky nejde? Soukromé školky (od 5 do 10 tisíc měsíčně), babičky. Dál nevím. Školky si stěžují, že jsou jen jako hlídací služby. Já jim vzkazuji: Jinak to nejde. Cikáni tohle asi řešit nemusí, do práce chodit nemusí, peníze dostanou od státu, za bydlení nebo hypotéku neplatí.

Podíváme se teď na samotný zápis. Školky jsou příspěvkové organizace (ty státní) a jejich zřizovatelem je město. Pravidla a termíny v jednotlivých školkách jsou tedy velmi podobné, ty co jsem navštívil já, byly úplně stejné. Na začátku března byl „den otevřených dveří“. Jeden den. Rodiče se mohli jít do jednotlivých školek podívat, jak je zařízená, jak to tam chodí a tak. Zároveň v ten den se začínají rozdávat formuláře potřebné pro zápis. Součástí formuláře je (jak kde) i potvrzení zaměstnavatele a potvrzení lékaře. To znamená, že 14 dní je u dětských doktorů narváno. Někdy v polovině března byly samotné zápisy. Většina rodin tam šlo komplet, já taky. Myslel jsem si, že zápis je podobný zápisu do základní školy. Učitelky prověří schopnosti dětí a tak. Ale ne. Šlo jen o to, tam odevzdat papíry a pak jen čekat na vyjádření. Když se hlásí 70 dětí na 30 míst, je vám asi jasné, jak to dopadne.

Sehnali jsme místo ve školce v jiné čtvrti. Ve školce, co máme pod okny bytu, nám ji nepřijali. Budu muset jezdit do práce autem, dítě vozit do školky a pak do práce, z práce zase pro dítě a domů. Budu muset hodně upravit svoji pracovní dobu. Snad se domluvím s dispečerem na službách. Určitě to zvládneme. Rozhodně jsem rád, že alespoň něco vyšlo.

  4 komentáre na “Zápis do mateřských škol”

 1. Školky by měly fungovat primárně tak, že je zřizuje zaměstnavatel pro děti svých zaměstnankyň, aby ty se mohly vrátit pracovat.

  Státní školky by nějaké existovat měly vlastně jen pro děti lidí, co pracovat nemohou (invalidní důchodci) a těch, jejichž zaměstnavatel na zřízení školky prdí (třeba proto, že je to malá firma pro deset lidí a vlastní školka se tedy nevyplatí).

  Jenže u nás funguje napůl socialismus (státní školky pro všechny, tedy ve výsledku ne pro všechny z kapacitních důvodů) a napůl divoký západ (drahé soukromé školky).

 2. Já jsem do firemní školky chodl už za socialismu a narozdíl od Dexe si myslím, že dneska už je to naprosto nereálná koncepce. Na rozdíl od dob socialismu je malých firem u nás většina, reálně to řešit na firemní úrovni nepůjde, náklady by byly takové, že by radši podnikatelé přispívali na soukromé školky.

  Naproti tomu město má šanci řešit problém centrálně a potenciáně efektivně, jen by musel někdo myslet a počítat dál než na jedno volební období. Skutečně vyjde levněji vařit pro sto dětí, než desetkrát pro deset atd.

  Sweetovi moc nezávidím, dnešek holt množení nepřeje všem, kteří mají základní zodpovědnost za svoje jednání.

 3. Dvema slovy: Narek malomocnejch … Tak to ses druhej, koho znam, ze sehnal skolku aspon v jine ctvrti. Vcelku ani neprekvapi fakt, ze dite je ve skolce dyl, nez rodic v praci, takze uz tomu rikam, ze dite chodi taky do prace a jeste za to plati, coz je vlastne ideal kazdeho zamestnavatele. Vis tak nak skoro presne, jak to mame my a stoji to za prd, na druhou stranu dekuji jeho prarodicum za pravidelne obcasny doprovod do a z, kdyz mama rano nestiha a ja diky spravne socialisticke pracovni dobe jsem rano out uplne. Takze jedno dite zamestna u nas tri az ctyri lidi. Drobet nechapu, kde maj ty zensky silu na to, ze chtej jeste jedno, ten materskej pud je teda dilo, ale jak rikam, zensky chtej primarne miminko. A dal se tesim na vypomocne cinnosti pri otvirani zahrady, hrabe a lopatu a tato makej. I pres to vsechno mi to tam vychazi pro moje dite jako nejlepsi moznost, znamy prostredi, vsichni se znaj, nikdo si tam ze strany pedagogu nedovoli zadnou lumparnu proti detem (co
  jsem slysel o jedne ucitelce z plzenske MS, tak to je dilo, ale prej uz sedi), blizko do lesa na prochazku treba atd.

  Tak preju hodne trpelivosti.

 4. test

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..