Bře 082009
 

Asi tak před půl rokem se u nás doma vytvořil dceřiný proces jménem Zuzana. Dá se říci, že pokud sysém bez tohoto procesu běžel svižně, s tímto procesem je systém více zatížený, ovšem stále stabilní a stabilnější než předtím. Pojďme se podívat, jak takový dceřiný proces vypadá a jaké spotřebovává prostředky.

Dneska to bude krátký článek, volného strojového času se moc nedostává a asi to znáte všichni. 2 procesy v systému vytvořili zcela nový proces, tzv. dceřiný proces. Ten jsme pojmenovali Zuzanka. Původně jsem měl strach, že nový proces zabere 100% procent strojového času, skutečná situace je však lepší, než jsem se původně domníval. Sice zatížení systému je o trochu vyšší, nicméně v rámci systému ještě dobré. Zuzanka proces nejen že zabere trochu víc strojového času, spotřebovává i další prostředky. Nicméně stále zůstává dost volných prostředků na nový hardware, třeba pořízení DVD rekordéru nebo chystáme poměrně velký hardware v podobě vlastního rodinného domu. Odměnou za tato zatížení je však nádherná grafika v obličejové části a legrační zvuky, které se linou z vlastní zvukové karty. V budoucnu jsou očekávány vyšší zatížení systému a vyšší spotřebu prostředků, avšak výsledkem práce procesu bude radost s vyvíjejícího se procesu.

proces

Po půl roce běhu procesu je vidět, že Zuzanka má schopnosti lepší, než na počátku. Zuzanka objevila, že má poměrně neomezený přístup ke zvukovému zařízení /dev/dsp (hlasivky) a pokouší se jej využívat. Zatím jsou to jen základní zvuky a tóny, nicméně amplituda hlasitosti je občas na hranici svého maxima.

Dříve proces Zuzanka se přepínal do režimu sleep poměrně často. Po půl roce už to tak často není, kromě hlavního sleepu na noc se přepíná tak maximálně 2x denně. Spolehlivě se uspat dala houpáním, nebo v kočárku. Když jsem vyrazil ven, asi tak 10 metrů za domovními dveřmi byl sleep spolehvivě zaručen. Dneska už ne. Zuzanka je moc zvědavá, takže i když moc z kočárku nevidí, snaží se alespoň prohlížet a skenovat viditelné okolí.

Poznámka: narozdíl od skutečného počítačového systému, tento proces nejde killnout, nebo mu snížit prioritu. Možná, že jde, ale rozhodně bude mít velký vliv na celý systém a rodičovské procesy. Takže nejde. Prostě nejde. Ti, co mají podobný proces doma, určitě ví. Taky netuším, jak snížit prioritu. Na příkaz nice prostě nereaguje.

A teď už jinak. V půl roce by se měla Zuzanka umět převalit na bříško sama. Zatím to neumí, nicméně natahuje se oběma rukama na bok za hračkou, takže převalení je jen otázkou času. Taky pozorujeme, že je více v klidu v sedu, než v leže. Sedět sice sama neumí, ale ráda tak pozoruje svět. Dneska je neděle a v před několika dny už prvně dostala tuhou stravu: rozmixovanou mrkev s trochou olivového oleje. Už několik týdnů dáváme jak příkrm rýžovou kašičku Nutrilon. Nejradši má, když sedím naproti a předvádím, jak se správně jí se lžící. To otvírá pusu na lžičku úplně vzorově.

To pro dnešek stačí, co bude v dalším dílu ukáže čas. Zatím můžete sledovat fotky, které průběžně doplňuji.

  3 komentáre na “Dceřiný proces: Zuzanka”

  1. No vida, nám už byl rok a proto jsem dokončil asi první letošní demo pro Amigy – http://www.cybersitevisual.net/novinky.htm 🙂

  2. Tak je tam dost prvku – ten gumak mezi rukama je realna fotka 🙂 Hmmm, kdyz ja mam rad oboje, speccy i amigu, to je pak tezky. Par dni uvazuju o pokracovani v demoscene resp. delat opet pro amigu, nicmene demo ve stylu speccy – jako prvni muzu zacit tim, ze budu pouzivat jako hlavni command: bitmap cislo,256,192,4 🙂 Hmm, predpokladam, ze to video z bytefestu 2007 jste kazdej videl … nebo ne ?

  3. Tak abych neurazil amigisty ani spectristy, tak holt udelam demo pro Palma a schvalne bude vyzadovat nejmin 400 MHz CPU 🙂 Hmm, sorry, assembler uz davno neumim a delat jenom naky jednoduchosti typu bitovy presuny, aby se hejbal scroll text ? K tomu jakoze namlatit muziku v SoundTracku, zkompilovat, pustit pres im2 (je to tak dobre ? jestli si pamatuju spravny cislo preruseni ???), udelat nakej super loader – ehm, to uz se dneska moc nepece, co ? Takze ani uvodni screen ? Pak nakou 3D rotaci ci efektni color-rotaci s atributama ??? Je to jako strasne lakavy, jenze casu malu a proste delam na amize, protoze nevim, no, nejak chci … a ten nakej basic je sakra zajimavej, neni nejrychlejsi (ikdyz stejne dost), ale prakticky nenajdes moc omezeni … kdyz neco chybi, muzes si v nem udelat dalsi knihovnu nebo sahnout do stavajicich a podobne … A nerejpej a makej na naky muzice 🙂

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..