Led 222010
 

Tento týden se mě a hlavně z00movi podařilo opravit nefunkční +2, kterou jsem koupil na aukru. Mám z toho velkou radost a musím se s vámi o tom podělit. Velkou zásluhu taky mají ostatní členové klubu, protože nepřišli a nerušili 🙂

Před vánoci jsem si pořídil na aukru na fotce pěkně vypadající +2. Věděl jsem, že je to risk, nebyl k ní zdroj a nebyla odzkoušená. Když přišla, byla vysloveně zbídačená. Byla někde ve stohu pod vrstvou odpadu, protože klávesnice celá ohnutá, prostřední sloupky, co drží klávesnici zničené, plech pod ní ohnutý jak luk. Vše jsem narovnal, avšak stále mi chybí jedna velká pružinka pod jednu klávesu.

Hlavní co ale je, že +2 byla mrtvá. Říkal jsem si, že se jí pokusím opravit. Výměna všech obvodů co jsou v paticíh nepomohla. Udělal jsem fotku obrazovky, poslal mejlem z00movi s prosbou o konzultaci.

nefunguje to

To bylo ještě před vánoci. z00m navrhnul vyměnit IC12, že může být poškozený CLK. Ale ať ho nevyštípám, ale vyletuju, že může být OK. Koupil jsem 74HC04 místo původní 74HCU04. Vyletovat, osadil patici a nasadil. Ovšem výsledek byl ještě horší. Ještě že jsem ten původní nezničil.

po výměně IC12

To už jsem posílal fotku z mobilu příteli do Smolenice. Ten už radil, že bychom mohli zkusit flešnout do divIDE Zilogův TBIOS. Když se neukáže ani logo, může být špatný ten velký amstradovský brouk. Půjčil jsem si na stole ležící něčí divIDE (asi Logoutovo) a řešil, jak vypískat TAPku ve Windows, protože jsem měl puštěný pouze Asus EEE PC. Připravená PeC s Linuxem zatím není online. Pískací kabel mám připraven, na jedné straně je 3.5mm jack stereo a LPT pro Zilogovo TAPtoLPT. Na druhé straně konektory pro různé počítače (Didaktik Gama, Kompakt/M, jack 3.5mm mono a vyvedené dráty pro další). Nakonec pomohlo TAP2WAV (tuším) a WMP.

Logo divIDE se naštěstí objevilo, sic pojebané, ale objevilo. Pak jsem ještě připojil klávesnici, abych mohl zmáčknout ss+A pro testy.

divide

z00m pak radil proměřit odporové sítě RN2 a RN3, měřil jsem odpory na signálech D0-7 na straně ULA a CPU. Všechno bylo v pořádku. Z00m pak radil změřit zdraví sběrnice. Zajistit trvalý reset a měřit napětí na D0-7 na ULA, CPU a DMA0-7 na ULA oproti zemi. Trvalý reset zajistil drátek, kterým se svazují kablíky, kterým jsem zafixoval resetovací čudl. Proměřil jsem zatím jen D0-7 na ULA, všechno vykazovalo napětí 2.96 – 2.99V, což je dobře. To už si z00m všiml, že na poslední fotce na testech z divIDE se neotestovaly paměti z lichých stránek (to jsem si předtím nevšiml) a že na obrazovce je pojebaný pixelový sloupec na bitu 0. Z00m na jabberu poradil, ať najdu RAMku, která má na pinu 2 a 14 signál D0 z ULA. Našel jsem IC32. Paměti 4164 jsem měl, ale jen 8 kusů, ve 128k je jich 16. Patici jsem měl, ale dlouhou. Takže jsem jí zkrátil a zasunul novou TESLAckou paměť. Chvilka napětí byla, zapnul jsem a hle, spektráč krásně najel a na
metrové plasmě měl moc krásný obraz. Pak jsem ještě obdržel radu, ať nechám provést cyklický test paměti alespoň 2 hodiny. V TBIOSu je to NMI+SPACE. Test jel více než hodinu stále dokola a ani po hodině a půl se Sinclair neresnul. Vypadá to, že je opraven.

Vadná RAM

Takže se povedlo z00ovi opravit spektráč na dálku přes internet. Jako se dělají operace na dálku, kdy borec doktor sedí doma a kouká do monitoru, jak cizí ruce něco řežou a radí, tak z00m podobně radil co mám dělat a já dělal. A povedlo se. Mám z toho velkou radost. Teď ještě ho dát mechanicky do kopy a je vystaráno. Musím někde sehnat tu pružinku pod klávesu. Ruda mi sice dal jednu +2, která je na to ještě hůř, ale jiná pružinka by byla lepší. Zkusím něco sehnat.

Z00me, díky moc.

  5 komentářů na “Vzdálená oprava ZXS +2 přes Jabber”

  1. …jste borci, klobouk (burinku) dolu. 🙂

  2. z00m je prostě opravovací talent. Rád si čtu jeho články o tom, jak přišel na to, že je rozbité to a to… asi proto, že sám nejsu schopen najít závadu ani v rozbitém zdroji.

  3. Kuciiii jste borci, gratuluji 😉

  4. Měl bych jeden uctivý dotaz. Nemáte někdo layout plošňáku na kabel mezi Didaktik a D40? Nechce se mi to nevrhovat, kdyby to náhodou bylo. Jsou tam sice jen tři obvody, ale držím se hesla že lenost je matka moudrosti 🙂

    Předem děkuji za případné odpovědi.

  5. Poslal jsem dotaz, ale myslím, že jsem nikdy nic takového neviděl.

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.