Čvn 042009
 

Od ledna 2009 v Plzni je nový Sinclair Klub Plzni.

microdrive ZX spectrum plus 2

Schází se každé druhé úterý od šesti večer do „jak kdo snese“. Počet členů není zatím moc velký, ale není zakázáno se přidat, případně přijet na návštěvu či na stáž. Prostory patří firmě Alimpex, ve které pracuje jeden člen klubu (Ruda Matějka). Ostatní členové (Wixet a já) jsou prakticky závislí na něm, který má klíče. Nicméně v klubu je k dispozici poměrně velké množství hw (Rudovo sbírka), takže při nějakém problému je možno vyzkoušet jiný kousek a lokalizovat závadu.

První úkol, který jsem si stanovil je rozchození jednoho kusu souřadnicového zapisovače ALFI. Zapisovač je poměrně luxusní, má i pero na snímání a zdroj. Zdroj jsem vyměnil za jiný, menší, pulsní. Má 9V a 1.5A. Pohyb vozíku je perfektní, avšak mám stále problém s posunem papíru. Podle mě je problém v přílišném zatížení motoru přítlačnými kolečky a napínacím mechanizmem. Dole je odkaz na fotogalerii, kde si můžete fotky prohlédnout a měl bych jeden dotaz. Jak posun papíru vylepšit, aby byl spolehlivý? Motorek občas nějaký ten krok vynechá, protože je příliš zatížen. Máte někdo nějaký nápad?

Druhý úkol má Wixet. Upravit svojí ZXS+2 na provoz s D80 a projet několik (set) disket, jestli tam není nějaká zajímavý soft.

Jo a ještě bych měl jeden dotaz na širokou speccyfickou veřejnost. Hledám soft od Microelu (Ostrava), který kreslil obrázky na ALFI různými metodami. Jedna z metod byla kreslení metodou nejbližších čar, která sice vykreslila obrázek rychle, ale ne moc kvalitně, protože ALFI měl jisté nepřesnosti a vůle (silon je pružný a natahuje se).

  5 komentářů na “Sinclair Klub Plzeň”

 1. Hmmm, to je fakt sqely, ze se o tom dozvidam az ted, nejspis jsem to nekde prehlidnul. Wixet nepipne ani prd, DP! Tak se hlasim jako dalsi clen. Kazdy druhy utery ? Co to znamena ? Ktery je prvni ? 🙂 Sim Te, tak mi to napis do mailu, jako kterej datum a adresu, kde to najdu a taky nakej kontaktni mobil, mam akorat na Wixeta. DIKY! 🙂

 2. Ale ja uz jsem nekolikrat o Sinclair klubu psal, jak tady, tak v konferenci. Pro ostatni: uz jsme se domluvili po emailu.

 3. sweet: Snad nechces do klubu brat amigisty? 😀

  Pro me je to moc daleko, termin nevyhovuje, proste smula no.

 4. [3] Pravych spektristu je již poskrovnu (viz. koncert AY Riders), tak bereme cokoliv 🙂

 5. Předem upozorňuji, že jsem SAPIsta ale o to nejde. Zaujala mě zmínka o Alfi – kdysi jsem si ho stavěl. Při problému s malým krouticím momentem motoru pomůže buď snížit rozběhovou rychlost (kmitočet). Jako další možnost by se nabízelo použít silnější motory – původní SMR-300-100-RI-24 by měly jít nahradit silnějšími SMR-300-300-RI-24.(Ještě "nedávno" jsem je kupoval v Rožnově po Radhoštěm, vyskytovaly se i v Aritmě 0512). Připojovací rozměry by mohly (měly) být stejné až na osičku – tá má 3mm. Původní redukce osy by se nahradila delší plastovou "spojkou" např. z velkoobjemové náplně do propisky, přitaženou na osičku motoru mosazným vnitřkem z lámací svorkovnice (tzv. čokolády) příslušného rozměru. Možná by se musely zmenšit "hořící" rezistory v driveru aby se výrazně zvýšil krouticí moment.

  Další dobrá finta ale složitější na realizaci je zvýšit dočasně proud fází motoru. Dělalo se to např. u 8mi palcových floppy mechanik tak, že signál
  step (zde by se musela vyhodnotit změna stavu fází) nahodil monostabilní klopný obvod (74123), který na pár milisekund zvýšil proud fázemi motoru. Díky tomu, že přetížení bylo krátké nedošlo k poškození driveru a krouticí moment se přitom dost zvýšil.

  melsoft

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.