Zář 082008
 

Chraňme děti před nevodným obsahem z internetu.

chranme deti

To, že internet je plný p*rnografických stránek, fotek hambatých holek, násilí a spousty sprostých slov a bůhvíčeho ještě všeho, je věc známá. Byl jsem kolegou z práce požádán, jestli nevím o něčem, jak chránit děti právě před tímto nevhodným obsahem. Dokonce se stává a to dost často, že se dostanete na hambatou stránku omylem. Ruku na srdce, komu se to ještě nepovedlo při hledání nějaké informace se dostat na dost necudné fotky?

První co mě napadlo, editace souboru hosts a přesměrovat nežádoucí stránku na localhost. To je ale naprosto k ničemu, protože takhle jde za blokovat jen jedno doménové jméno a všechno ostatní půjde. Na řešení blokování je potřeba si stanovit nějaké požadavky:

  • Musí umět blokovat co nejvíce p*rno stránek i těch nových.
  • Nesmí být lehce vypnutelné, děti jsou chytřejší, než si myslíme.
  • Nesmí být vázáno na jeden konkrétní prohlížeč, ale řešení pro celý počítač.
  • Měl by to být program zadarmo 🙂

Čtyři požadavky doufám pro začátek stačí.

Na netu jsem se trochu začetl a zjistil, že Windows Vista má v sobě integrovanou rodičovskou kontrolu. A na dané téma existují několik řešení.

  1. Pouze blokování nevhodného obsahu internetu, tzv. internet filter.
  2. Blokování nevodného obsahu internetu a další nastavní použití počítače, kdy smí hrát hry, jak dlouho, jak dlouho smí být přihlášné, od kdy do kdy funguje internet. To je tzv. rodičovská kontrola (parency control).

Mě osobně se nejvíce líbí řešení první, pouze filtrace internetu. Nějaké řešení na omezování času u počítače je rodič. Je to totiž sporné, co dítě u počítače dělá. Pokud hraje hry, měl by se čas zkracovat a pokud si čte (třeba tento web) nebo si hledá slovíčka do domácího úkolu z angličtiny, měl by se čas zvyšovat a dítě nevyhánět. Je to prostě individální.

Nakonec jsem otestoval 2 programy. První, jehož název už napovídal, že bude k ničemu, si ani nepamatuju. Honem rychle jsem ho odinstaloval.

Druhý program, který mě zaujal se jmenuje Naomi (stažení). Program jsem nainstaloval a rovnou se spustil a poprvé si vyžádal heslo pro jeho administraci. Pak program heslo zobrazí a řekne, abyste si jej zapsali na bezpečné místo. Toto opravdu doporučuji, heslo budete potřebovat pro nastavení či odinstalaci (pokud děti odrostou a jsou zralé pro nové věci).

Naomi Tray Icon

V tray se objeví nová ikona, kterou se dostanete do programu. Jinudy cesta nevede. V ovlávacích panelech není, v nabídce Start taky není, to je jediný vstupní bod. Ten je chráněn pochopitelně heslem. Věřte, že puberťáčci to budou zkoušet. A jsou schopni vymyslet nejrůznější finty, jak ochranu obejít. Po dvojkliku na tuto nenápadnou ikonku (jediná akce) napíše číslo verze. Klikněte na ni a budete žádáni o heslo. Bez správého hesla se nelze dostat dovnitř. Pak se objeví menu, kde můžeme aplikaci zastavit, odinstalovat, nebo jen odejít z menu. Prostě jen to, co tam má být.

Naomi 1

Co dělá každý čudlík snad netřeba zmiňovat.

A jak se to ve výsledku chová? Přesně jak bych očekával. Analyzuje text, který projde datovými pakety a sbírá trestné body. Až je těcho bodů moc. Aplikaci, která posílá/přijímá tyto závadné pakety, prostě odstřelí. Navenek se to chová tak, že prohlížeč (či jinou aplikaci, třeba ICQ) násilně killne. Hezký je to v tom, že nic nevysvětluje, žádný okno, prostě hned, aby nelákalo to zkoušet a zkoumat.

A jaká je situace na Linuxu?

Dalo by se říci, že taky něco existuje, ale není tak přímočaré. V Mandrivě je v kontrolním centru něco, čemu říkají „rodičovská kontrola“. Prakticky to nainstaluje soft Dansguardian včetně squidu a postfixu. Spustí se jako démon a hlídá jen internetové stránky.

chybová hláška dansguardian

Narozdíl od Naomi analyzuje jen obsah webových stránek a pak teprve vyvozuje závěry. Při testování ovšem mi zablokoval přístup i na stránky, kde se občas vyskytlo jen náznak nějakého sprostého slova. Což je sice zajímavé vidět, že to funguje, ale sprostá slova děti znají z domova a nikoliv z internetu. Já osobně mu dávám známku 3, sice by prošel, ale výtky mám velké:

  • až moc brutální, občas zablokuje něco, co by snad ani neměl
  • chybová hláška má mě neznámé kódování a je tudíž téměř nečitelná
  • žádné pořádné logy. Nikde jsem se nedozvěděl, proč byl zablokován přístup zrovna tam.
  • kontrolní centrum tvrdí něco o nastavení časového rozmezí, ale nikde jsem nastavení nenašel
  • kontroluje jen web, nikoliv příchozí komunikaci obecně

Ale jistá výhoda tu plyne: je to celkem vhodné pro nasazení na server, kde zaměstananci přistupují k netu a nepovolit jim přímý přístup, ale pouze přes proxy, přes linuxový stroj, kde běží dansguardian. Docela bych chtěl vidět některý obličej, který v pracovní době brousí po netu a teďka se mu obejví hláška o zamezení přístupu. Možná to zkusím.

Další výhoda oproti Naomi je, že je možné definovat černou a bílou listinu. Pokud nalezente sajtu, která je v pořádku, ale dansguardian jí označil, za závadnou, lze ji z kontrol vynechat. Černá listina zase slouží k zablokování stránky, nebo celé domény, která sice může být v pořádku, ale nechceme, aby na ní děti chodily (například myego.cz).

kontrolni centrum v Mandrive

Takže se dá napsat, že na systému linux i Windows XP lze efektivně zabránit dětem u počítače, aby se dostali na nějaké p*rnostránky, ať už úmyslně nebo neúmyslně.

Poznámka: p*rnostránky je napsáno záměrně s hvězdičkou, schválně jestli zhádnete proč?

  Jeden komentář na “Přístup zakázán”

  1. Situace na Macu je taková, že parent control je normálně součástí nastavení, krom filtrování nevhodného obsahu internetu umí i povolit spouštění jen některých programů (dítě třeba smí spustit textový a grafický editor nebo dětskou hru, ale ne torrent, například), nadefinovat použití plného nebo jen zjednodušeného Finderu (pak si nejde hrát s právy u souborů a systémovými adresáři, zmizí mnoho "advanced" voleb).

    Umí monitorovat i instant messaging a hlavně vytváří logy – navštívené stránky, s kým dítě debatovalo na IM, spouštěné programy a otevírané dokumenty…

    http://www.apple.com/macosx/features/parentalcontrols.html

    prostě platforma, která by se neměla opomíjet.

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.