Říj 142015
 

Na Bytefestu jsem si uvědomil, že jsem odmalička spektrista. Nikdy jsem ani myšlenkou nezhřešil na jinou platformu, nikdy jsem doma neměl nic jiného, než Spektráče. A tam mě napadlo, že bych mohl zapátrat v paměti a zkus dát dohromady seznam Spektráčů. Pro šťouraly upozorňuji, že spektráčem myslím i Didaktiky.

gama_sedivaMůj úplně první byl Didaktik Gama se šedivou klávesnicí. Koupili jsme jí s mojí mami v Plzni na rohu na náměstí. Pamatuji si, že paní prodavačka Gamu otestovala tak, že jí zapnula do zásuvky, promačkala klávesy a když to pípalo, fungovalo to. Za výlohou ještě byly kazeťáky TESLA SP210 a ten druhý s BT100 uvnitř. Nepamatuji se, kolik stály, ale dlouho jsme s mami přemýšleli, jestli koupit nebo ne. Nakonec jsme nekoupili a já sehnal kazeťák v německém Furthu podobný Eltě.

Jenomže Gama blbla. Po nedlouhé době se nám podařilo Gamu vrátit a dostat celou částku zpět. Moc jsem si jí neužil. Pamatuji si, že tatí nám na Gamu vyhradil starou černobílou (jiné ani nebyly) TV. Ještě elektonkovou, musel povyměňovat všechny elektronky.

 

gama_žlutáDalší kousek, který se pak podařilo koupit byla Gama 89 se žlutou klávesnicí v Domažlické elektře. Byly tehdy zlevněné ze 6200 Kčs na 3200 Kčs. A ta už fungovala. Hodně mých spolužáků už měly Gamy černé (ty se mi líbí dodnes), takže kopírování her a programů nebyl problém. Tuhle Gamu jsme měli dlouho. Občas s ní byly problémy, asi jako každý jí poslal do záručního servisu do Skalice, kde se Gama asi 3x vrátila s poznámkou:

„Prečištěné kontakty pätic“

Pamatujete ty zelené patice? Asi nejsou nic moc, že?

Dokonce jednoho dne Gama dostala pěknou mordu z elektřiny, kdy jsem zapomněl v zásuvce uzemnit ochranný kolík a přes tiskárnu se mi dostala fáze na sběrnici a celá Gama prakticky shořela. Pan Macháček z Kompakt Servisu jí dal dohromady a později jí i rozšířil na 128k. Nakonec jsem jí, nevím přesně kdy, prodal. Už jsem totiž měl ZX Spectrum +2.

 

didaktik_m Už ani nevím jak, ale v době, kdy jsem pracoval v SPT Telecom, jsem určitě měl i Didaktik M. Zajímavý stroj, ale neměl jsem jej dlouho. Nevím ani jak, ale odešla mi v něm ULA a dál jsem to už nechtěl řešit. Myslím, že se mi jej podařilo prodat na náhradní díly.

 

 

spectrum2Do ZX Spectrum +2 mě uvrtal Jára Krejčí. Podařilo se mi sehnat na inzerát šedivou plus dvojku za 1500 Kč. Dorazila poštou plně funkční a se zdrojem. Zachovalá a krásná a moje. To už jsem si vydělával tvrdou prací v SPT Telecom. Tahle +2 měla zabudované počítadlo na kazetě a to tak dobře, že jsem léta žil v domnění, že počítadlo je tam originální. Z toho mě vytrhl až Velesoft na Zlínconě. Tuhle +2 jsem si pak sám upravil na provoz pro D80 a mám jí dodnes. Později jsem dostal od Wixeta černý case od +2A Mayusculas s tím, ať do toho zabuduji +2 spolu s CD mechanikou a divIDE a slotem na CF kartu. Tento kousek jsem později doplnil o scandoubler. Bohužel v něm je asi nějaká chyba, po zapnutí ZX Spectra musím pár minut počkat, scandoubler se „zahřeje“, na chvíli vypadne synchronizace a pak se zase vrátí a obraz je super.

tn_gamabook01Někdy kolem roku 2005 se objevila možnost postavit si počítač Gama 192. Deska, která má všechno, co má 128k a něco navíc. Rovnou přepínač na D80. Zdroj jsem měl, samotnou Gamu, tedy lépe řečeno case od Gamy jsem dostal od Gregora. Gama 192k byl dobrý nápad, ale mě moc nefunguje. Tedy funguje, ale za určitých okolností prší obraz a nikdo neví proč. Pro tuhle Gamu jsem pak ještě sehnal LCD monitorek původně pro Sony PlayStation One, takže se z Gamy stal GamaBook. I s oběma zdroji (jak pro Gamu, tak pro LCD) a divide se mi vejde do krabice od toho LCD displeje. Dobré na cesty, vzít na dovolenou, na ZX Šumavu, ale na práci moc není. U Gamy je dobrý kompozitní výstup, takže obraz na tomto malém monitoru vypadá docela dobře.

 

Ve výčtu nesmí chybět ani DiDidaktik_Kompaktdaktik Kompakt. Velice zajímavý počin od Skalického Didaktiku. Prakticky Didaktik M a D80 spolu se zdrojem zabudované v jedné krabici. Na konektorech je dokonce i SCART pro připojení poměrně dostupným kabelem k TV, kde je pak k dostání moc pěkný obraz než jen z obyčejného modulátoru. Didaktik Kompakt jsem dostal od MikeZT na Foreveru, kde jich někde ze školy dostal 11 kusů, velice zachovalých. Náhodou jsem šel kolem, tak mi jeden kus vrazil do ruky. Chvíli jsem ho používal a nakonec jsem ho prodal na aukru za slušných 5700 Kč. Za kolik se prodávají dnes na aukru Didaktiky Kompakt?

 

spectrum +2aVýměnou za nějaký jiný kousek železa, jsem od Rudy Matějky dostal ZX Spectrum +2A, černý case, anglická klávesnice. Anglickou klávesnici jsem si dal do již zmíněného case od Wixeta, kde mám +2 s mechanikou a divide. Tedy jsem z tohoto stroje vyrobil španělský kousek. Ten mám trvale v SKP.  Moc ho nepoužívám, spíše jsem na něm testoval pouze spouštění a provoz MDOS3 bez D80. Tato +2A není upravena pro D80, kterou už vlastně nemám. D80 s úpravou předchůdce MDOS3 jsem věnoval Pardálovi.

V SKP mám ještě jednu originální ZX Spectrum +2,  kde je bohužel nějaká chyba, patrně v interním frafu, stále mi odchází TR9. Originální ZTX650 vydrží provoz cca 2 hodiny. Tato +2 je bez úprav, dokonce nemá ani vyvedené ACB stereo.

Nejsem sběratel, v současné době jsem majitelem těchto spekter:

 • ZX Spectrum +2 v černém case s CD mechanikou, Divide, CF kartou a touchpadem a scandoublerem.
 • ZX Spectrum +2 šedá, originál
 • ZX Spectrum +2A se španělskou klaviaturou
 • Didaktik Gama 192k s LCD displejem, kterému říkám GamaBook.

 

  2 komentáre na “Moje spektráče”

 1. Viem, že už sme to kedysi dávno riešili a nedoriešili. Kedy presne GamaBook prší?

  • Ahoj, prší do obrazu při stránkování 128. Například při zapnutí 2. videoram.
   10 CLEAR 32767
   20 OUT 32765,16+8
   V paměti je bordel, taže se zobrazí bordel na obrazovce a zároveň do toho prší. Pršení se mění, když mačkám klávesy.
   Zkusil jsem si vynulovat obsah 7. stránky od 49152-65535 a zobrazit druhou vram. Objevilo se černo, ale stále pršení. Mám i fotku.

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..