Čvn 072020
 

Minule jsem popisovat přidané OS pro divIDE, které se ocitly na bootdisku pro MDOS3. Jestli snad někdo neví, co je bootdisk, tak lehce popíši. MDOS3 je prakticky MDOS z D40 (16KB), který je doplněný NMI menu (8KB). Toto vše se do jedné EEPROM o kapacitě 8KB nevejde. Je tedy nutné z EEPROM tedy „nabootovat“, nahrát paměť divIDE samotným MDOSem. Proto je první disketa v celé struktuře bootovací, tedy jsou na ní uložené binární obrazy stránek DivIDE. A byla by škoda to nevyužít a distribuovat tento první disk prázdný.

V tomto článku bych se chtěl nyní zaměřit na programy přímo určené pro MDOS3. Není jich mnoho, takže si moc klávesnici neošoupu.

První z nich se jmenuje

MAKERMAKER

Tento program využívá služeb MDOS3 a je určen pro formátování speciálního oddílu pro MDOS3. Tento oddíl si můžete na CFce vyrobit zxfdiskem (v příštím článku) od Tritola, nebo linuxovým fdiskem. Tento oddíl má ID 49. MAKER si můžete nastavit tak, aby existující diskety buď přepsal, přeskočil nebo skončil. MAKER vytváří pouze infosektory a na disketě prvních 14 sektorů, které obsahují BOOT, FAT a adresář. Datových sektorů si nevšímá z důvodu rychlosti.

MOVER

MOVER je určen na hromadné kopírování disket z D80 na CF. U tohoto nástroje je možné vybrat cílový oddíl a cílový image. Je možné nastavit další chování programu, jako třeba přeskakování neprázdných image, nastavovaní WriteProtectu, kopírování jména diskety do názvu image. Program kopíruje disketu po sektorech a nakonec předělá celý image na formát 94×9 a samozřejmě upraví FATku. Stačí jen dávat jednu disketu za druhou do mechaniky.

D80 je třeba připojit paralelně na sběrnici pomocí Velesoftovi rozdvojky sběrnice (nejlépe s posilovačem, ten má přepínátor na automapper od D80). Kabel je třeba jen mírně upravit, přerušit signál M1 do D80 a místo něj do D80 poslat logickou 1 (+5V přes nějaký odpor).

ENLARGERENLARGER

ENLARGER má jediný cíl. Zvětšit! Ale nikoliv to, co dělají plastičtí chirurgové, ale zvětšuje image virtuálních disket. Pokud si vytvoříte MDOS3 disk ze samých .D80 souborů, máte nevyužité místo. Nahrajte ENLARGER a ten vám zpřístupní nevyužité místo (126 kB), rozšíří FAT a upraví systémové informace v bootsektoru. Prostě z diskety, která má 80 stop udělá disketu 94 stop. A TO SE VYPLATÍ!!!

SLOTSAVERSLOTSAVER

Tento program poptával diZZy. SlotSaver je určen pro uložení stavu virtuálních disket a aktuální mechaniky, aby po příštím bootu byly okamžitě připraveny. Po svém spuštění skočí do NMI menu. Tam si nastavte mechaniky jak potřebujete. Po stisku Q (Quit) se uloží stav. Při dalším bootu bude nastaveno NMI menu tak, jak jste si jej pomocí SLOTSAVERu nastavili.

PATCHRUNpatchrun

Pamatujete online tvorbu programu v několika dílech? Tvořili jsme spolu PATCHRUN pro MDOS3, který využívá jeho služby. Takže je taky na BOOTDISKU. Tento program tedy projde celý aktuální oddíl a upraví dle známého vzorce programy RUN od George K. tak, aby fungovaly na neupravených ZX Spectrum 128KB.

 

Ještě jsem kdysi tvořil program REFLASHER, nedávno jsem jej převáděl do TXT formy pro AS. Je to tedy děs. program, který teoreticky umí z kazeťáku nebo D80/40 nahrát 8K image, a libovolně zapsat do paměti divIDE včetně EEPROM. Nevím, jestli takovýto soft by měl být vůbec součástí vesmíru natož bootdisku.

Tak příště už snad nějaký ten cizí soft 🙂

  Jeden komentář na “Víte, že na BOOTDISKu v MDOS3 je spousty užitečného softwaru? (2)”

  1. Paráda

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..