Srp 242008
 

Před několika dny jsem si nainstaloval do PDA aplikaci Google Maps. Byl jsem trochu skeptický k této aplikaci, ale osvědčila se v praxi (tedy při geocachingu). Seznamte se s mým novým pomocníkem.

Na Kapliconu (tedy poté, co všichni odjeli) jsme byli s DiHaltem na keši. Procházka Kaplicí byla krásná multikeš. Jedna z těch ze staré školy. Akorát na druhé stage se mi resetovala GPSka a dostala se do stavu, kdy Windows Mobile 5 sice jeli, ale anglicky a vše bylo jakoby od začátku. Keš jsme úspěšně dokončili, ale doma mi to pak nedalo spát.

Resetoval jsem PDA do výchozího stavu, tzv. hardreset. Nebylo to úplně easy, protože jsem neměl po ruce CD od Sunnysoftu s lokalizaci Interwrite Pro. Po instalaci nekolika (desítek) aplikací jsem s Interwrite moc neuspěl. Po dalším hardresetu jsem okamžitě instaloval Interwrite a to už se podařilo.

Do rukou se mi dostal časopis CHIP a článek o novinkách na googlu a četl jsem o mapách. Google Maps znám a tak jsem to zkusil. Byl jsem ale poněkud skeptický k tomu, že mapy (podobně jako google earth stahuje mapy z internetu. K čemu to je, když jse člověk v terénu?

Nedalo mi to ovšem, zkusil jsem to. Připojil jsem se k internetu v práci co máme. Sdílené CDMA s Wifi routrem. První spuštění klasika: licence, upozornění na buhvíco, tam můžou cokoliv a stejně to nikdo číst nebude. Pak to naskočilo. Stažení první mapy bylo bleskové. Taky aby ne, linka má průměrně megabit, takže prťavý obrázek tu byl rychle.

google maps main screen
úvodní screen

První, co jsem pak hned vyzkoušel, jak se budou stahovat obrázky na GPRS připojení. Po hardresetu jsem rychle nakonfiguroval GPRS připojení přes modrozub. Takhle rychle jsem to snad ještě nikdy neměl. Pak jsem se odpojil od wifi a zapnul modrý zub. Byl jsem docela překvapen, že to není jako šnek, ale přeji jen to bylo poznat. V pátek večer a v sobotu jsem si vyzkoušel plánování cest a navigaci. Navigace to není jako v autě od tomtoma nebo miomaps, ale spíše taková nouzovka. Co je ale bonus od map na internetu? Umí se totiž spojit s GPSkou a ukázat vám na mapě, kde jste.

plánování cesty
plánování cesty

Spíš by se dalo říct, že to spíše slouží na to, když člověk, kde bydlí, neví, nebo potřebuje pomoci s naplánováním trasy. Podívá se na navrženou trasu a pak podle ní jede. Totiž google maps neumí přepočítat trasu, když se odchýlíte od silnice, kudy byste měli jet. Navíc mapový podklad se neotáčí, ale je jen severem nahoře.

po 300 metrech zahněte vlevo
po 300 metrech zahněte vlevo

Vyzkoušel jsem si i navigaci v autě. Chtěl jsem to otestovat hlavně kvůli tomu, že jsem chtěl vědět, jak bude stíhat dotahovat mapy přes GPRS. Docela to šlo. GPRS nebylo ani plně vytížené. Při cestě z Dolní Lukavice do Plzně , což je asi 20 km, byly přenesená data asi kolem 300 KB, což je docela slušné. Mapky se dotahovali docela rychle, jen na jednom místě byl slabý signál, takže malé zdržení. Mezi námi děvčaty: navigovat se radši budu podle TomToma. Tuto navigaci bych asi použil po městě, když se vydávám hledat keše.

Google maps má taky funkce hledání. Základní hledátko je jasné: hledání podle adresy.

hlední adresy
na této adrese jsem dřív bydlel

Co ale je jednoznačný přínos pro kačery? Představte si situaci: Řešíte jakousi multikeš, máte v ruce několik souřadnic. Ale kam směřují a kudy bych měl jít, abych nemusel u někoho přes plot? A až budu mít souřadnice finále, tak taky. Kam finále směřuje? Je to nějaké smysluplné místo? Není to u někoho na baráku? Do google maps hledání zadejte souřadnice a ukáží vám místo. Nakonec si ještě můžete přepnout na satelitní zobrazení. Satelitní snímky ale nejsou moc detailní, ale na základní orientaci stačí.

nalezení souradnic
do hledání můžete zadat souřadnice

Stahování satelitních map dá GPRS trochu víc zabrat, ale dá se to i za jízdy autem. Snad se někdy dočkáme, že satelitní snímky v ČR od googlu budou stejně kvalitní jako snímky z českých map. Pane google, kdy toto vylepšíte?

satelitní pohled
na místo se pak podívat z ptačí perspektivy

V aplikaci Google Maps si můžete nalezený bod, nebo kliknutím do mapy uložit místo do oblíbených. To je například znázorněno na prvním obrázku jako hvězdička. Takhle si můžete předem připravit několik STAGE pro multikeš a uvidíte je na mapě. Ale bude se vám to mixovat s ostatními oblíbenými body, protože není možné jim změnit ikonu. Další vylepšení pro pana Googla.

největší zoom
největší přiblížení

Co napsat závěrem: Docela zajímavá aplikace, která je ovšem u nás bržděná nenažraností českých mobilních operátorů, protože internet v mobilu je ještě v českých krajích docela luxus. Kdybych neměl služební telefon, kde je speciální tarif pro velké klienty, google maps bych asi poslal k šípku. Takhle je to celkem využitelné, hlavně ve městech. Bonus je v tom, že dokáže ukázat polohu na mapě z dat z GPSky. Tohle mi chybělo a už jsem to využil.

Co se stane, když do google maps zadáte, že chcete hledat „geocache“?

  2 komentáře na “Google Maps v kapse”

  1. Pěkné, pěkné, jen to chce ten telefon s aktivovaným GPRS.

  2. To je právě nevýhoda a to dost podstatná.

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..